Januar 25, 2021.

Događaj Regionalni dijalozi za Digitalnu agendu održan 22.01.2021

U okviru projekta „Povećanje građanskog angažmana na polju Digitalne agende – ICEDA“, Fondacija Metamorphosis (Sjeverna Makedonija) u partnerstvu sa Levizja MJAFT (Albanija), Open Data Kosovo (Kosovo), NVO 35MM (Crna Gora) i CRTA – Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (Srbija) u petak 22.01. 2021 organizovali su onlajn događaj pod nazivom „Regionalni dijalozi za Digitalnu agendu“.

Događaju je prisustvovalo 175 predstavnika civilnog društva, institucija, medija i građana Zapadnog Balkana, a sastojao se od kratke prezentacije regionalnog istraživanja pod nazivom ‘’Polazno istraživanje stanja razvoja e-uprave i digitalne pismenosti u ciljanim zemljama zapadnog Balkana 2020’’, nakon čega je uslijedila diskusija o poboljšanju trenutnog stanja razvoja e-uprave i digitalne pismenosti u gorepomenutim zemljama.

Nakon prezentacije istraživanja, uslijedila je diskusija za unapređenje razvoja e-uprave i digitalne pismenosti u ciljanim zemljama Zapadnog Balkana, kojoj su prisustvovali predstavnici institucija i organizacija civilnog društva Zapadnog Balkana. Među predstavnicima institucija bili su Romina Kostani – direktor Direktorata za inovacije i IPA e-vladu (Albanija)Romina Kostani – direktorica Direktorata za inovacije i IPA e-vladu (Albanija), Fjolla Restelica, Projekat KODE pri Ministarstvu ekonomije i zaštite životne sredine (Kosovo), Bojana Bajić, generalna direktorica Direktorata za digitalizaciju i informacione sisteme u Ministarstvu finansija Crne Gore (Crna Gora), Solza Kovachevska, državna savjetnica u Ministarstvu za informaciono društvo i administraciju (Sjeverna Makedonija), Žarko Dakić – IT savjetnik, član Savjeta grada Pančeva (Srbija). Organizacije civilnog društva koje su učestvovale u diskusiji su članovi ICEDA mreže, odnosno Aldo Merkoci – koordinator projekta u Levizja MJAFT (Albanija), Blerina Ramaj – koordinatorka projekta u Open Data Kosovo (Kosovo), Snežana Nikčević – koordinatorka projekta u 35mm (Crna Gora) ) i Filip Milenković koordinator projekta u CRTA (Srbija).

Zaključci diskusije u velikoj mjeri su se poklopile sa zaključcima i preporukama regionalnog istraživanja. Naime, svrha digitalizacije je pojednostavljivanje procesa i poboljšanje života građana, a pandemija Covid-19 je dalje naglasila značaj i potrebu digitalizacije institucionalnih usluga, njihovo pojednostavljenje, kao i potrebu za digitalnim opismenjavanjem građana kako bi te usluge mogli da koiste online, umjesto da tradicionalno “čekaju na šalteru“. Naravno, moramo biti svjesni da kada se u pitanju inovacije i digitalna rešenja, neophodno je osigurati njihovu održivost i sigurnost i implementaciju kroz sistemski pristup. Dalje, neophodno je da institucije iz regiona sve e-usluge centralizuju i učine ih potpuno digitalnim, od trenutka prijave do trenutka prijema usluge. Podizanje kolektivne svijesti o prednostima digitalizacije cjelokupne populacije takođe je bio jedan od opštih zaključaka i  predstavljen je i kao jedan od zajedničkih izazova na kojem treba raditi u narednom periodu.

U skladu sa rezultatima istraživanja, predstavljena je i takozvana mapa, odnosno lista od 18 preporuka za unapređenje u prioritetnim oblastima za unapređenje Digitalne agende u regionu, a koje su dostupne u istraživanju koje možete preuzeti ovdje.
angle-up