LGBTIQ osobe treba da prihvate sebe i da grade stabilnu sliku o sebi nezavisno od mišljenja i reakcija društva, te da iskoriste resurse socijalne podrške koji postoje u društvu, da prijave nasilje, da se ne povlače pred nasilnicima i ne identifikuju s ulogom žrtve – smatra Vanja Rakočević, predsjednica Udruženja pedagoga Crne Gore. Dodaje da je suprotstavljanje nasilju dio njihove borbe za integritet ličnosti, kao i da njihova borba za dostojanstvo treba da bude transparentna kako bi nasilje dobilo javnu osudu.
Koliko je važno da pedagozi koji rade sa djecom i mladima budu upućeni u prava i teme koje se tiču LGBTIQ populacije?
Zadatak rada pedagoga je da svojim stručnim znanjem i savjetodavnim radom unapređuju vaspitno-obrazovni rad u ustanovi i pružaju stručnu pomoć učenicima, roditeljima i nastavnicima u vezi s pitanjima koja su od značaja za obrazovanje i vaspitanje. Kako bi svoj zadatak ostvarili, od pedagoga se očekuje da budu nosioci i/ili ključni akteri u kreiranju sigurnog i tolerantnog školskog okruženja za sve učenike, a da bi se to postiglo i da bi odgovorili na potrebe svih učenika, pedagog mora stalno da osavremenjuje profesionalna znanja i način rada. Konketno, u ovom slučaju, da kontinuirano radi na svom stručnom usavršavanju i proširivanju znanja i razumijevanja LGBTIQ osoba. Pedagog, ali i nastavnik, dužni su da stvaraju atmosferu prihvatanja u školi, a to mogu samo ako su dovoljno edukovani i senzibilisani za ovakve pojave. Uz to, pedagog treba da ima kompetencije da pruži podršku i roditeljima i učenicima kroz savjetodavni rad.
Kao pedagogica, razvili ste program obuke za nastavnike koji je akreditovan od Nacionalnog savjeta za obrazovanje, a tiče se nasilja i govora mržnje u realnom i virtuelnom svijetu. Koliko je nasilje prema LGBTIQ osobama često po Vašoj procjeni?
Ako uzmemo u obzir istraživanja koja su urađena u posljednjih 10 godina, vidimo da mladi u Crnoj Gori kao grupa iskazuju visok stepen homofobije i da nemaju dovoljno informacija o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu. Tamo gdje postoji najmanje informacija i znanja, najveći je strah. Upravo zato mi koji radimo s djecom i mladima moramo im, na adekvatan način, približiti ovu temu.